Tipy a triky, jak zacházet s dřevíčky

(zkrácený text z RobotRevue 7/2010) 

 

Lepení

Překvapivě kvalitní spoje vznikají lepením lepidlem Herkules. Na plocho slepená téměř nejdou oddělit, ale překvapivě dobře jdou lepit i po své užší straně. Ano, po té, co má rozměry 3 x 258 mm, budeme jí říkat boční. Ta nejmenší strana 3 x 16 mm je přece jen poněkud malá na pevné slepení. Pokud potřebujeme dřevíčko prodloužit, je lepší ploché části překrýt o alespoň 10 až 20 mm. Takový spoj pak vydrží hodně. Ještě lepší je řešení, kdy vytvoříme dvě vzájemně posunuté vrstvy dřevíček.

Lepením dřevíček po bocích lze rychle vytvořit větší plochy a stavět rozsáhlejší dřevěné stavby. Ke spojování se hodí svorky, které podrží dřevíčka v žádané poloze. Až lepidlo uschne, svorky odpojíte a spoje drží.

Větší plochy většinou lepím tak, že nanesu trochu lepidla po celé délce jednoho z dřevíček. Pak opatrně přitisknu druhé dřevíčko a trochu s ním podélně pohnu, aby se lepidlo rozprostřelo rovnoměrně po obou z nich. Pak dřevíčka zase oddělím. Lepidlo je naneseno rovnoměrně a zhruba ve stejném množství na dvě dřevíčka. Pak druhé dřevíčko otočím a dosud nesmáčenou stranu přitisknu k té prvé, na kterou jsem lepidlo nanášel. Nakonec ke zbylé smáčené hraně přiložím třetí dřevíčko. Na jedno naneseni lepidla tak slepím tři dřevíčka. Spojím je na chvíli svorkami, aby držela ve správných polohách, a jdu lepit další trojici. Lepidlo zatím uschne, a tak mohu slepit dvě či tři trojice k sobě. Jde to velmi rychle vytvořit i poměrně velké plochy a na uschnutí skoro nemusím čekat.

Doporučuji volit rozměry staveb odpovídající délce dřevíčka. Pak nemusíte moc řezat a brousit.

Ještě rychleji lze dřevíčka sestavovat do konstrukci spojováním pomocí lepidla z tavné lepicí pistole. Spoje disperzním lepidlem Herkules jsou pevnější. Jsou ale křehčí a déle tuhnou.

Tavnou lepicí pistoli snadno pořídíme za 120 Kč, něco ještě stojí náplně, ale ani to nás nezruinuje. Pokud se vám zachce, jde koupit pistoli i za desetinásobek, ale pro náš účel bohatě poslouží ta levná. Je lepší koupit malou pistolku, ty velké dovedou rychle rozehřát větší množství lepidla. My ale potřebujeme vždy jen kapku a více rozehřátého lepidla je naopak na obtíž. Má tendenci z pistole samovolně vytékat. Pokud víte, že chvilku pistoli nepotřebujete, hodí se tyčku s lepidlem zezadu trošku povytáhnout. Povolí tak tlak vytvořený z předchozího zmáčknutí a lepidlo zbytečně nevytéká.

Řežeme, brousíme a vrtáme

Na předchozích obrázcích si můžete všimnout, že většina dřevíček má původní délku. Řezání a broušení vyžaduje přece jen větší úsilí a nadělá se u něho více nepořádku.

Bohužel, ne vždy vystačíme se dřevíčky původních rozměrů. Pak nezbývá, než uchopit pilu a dřevíčka řezat, brousit nebo dokonce vrtat či frézovat. Dřevíčka naštěstí jdou pěkně opracovávat. Stačí svěráček, pilka a pilník na začištění. Když máte větší svěrák, můžete dřevíček najednou uříznout několik. Práce jde krásně od ruky. Nejlépe se dřevíčka řežou pilkou na kov, ta má malé zuby a dělá pěkné, čisté řezy. Řežu dřevíčka často se svým čtyřletým synem. Zvykli jsem si držet pilku ve dvou, já pilku držím za rám, Lukáš za držadlo. Když mám někdy řezat sám, pilku stejně držím za rám, zvyk je železná košile. Nakonec stačí řez přejet pilníkem a srazit hranu. Když nestačí kolmý řez, pomůže přípravek pro šikmé řezy.

Vrtat jde pochopitelně libovolnou vrtačkou. Nejlépe se vrtá stojanovou s malým svěráčkem, nebo alespoň vrtačkou se stojanem. Jdou s nimi vyvrtat pěkné, kolmé díry. Trefit jde i třeba 1 mm díra do boku dřevíčka, kterou lze protáhnout pevný, třeba svářecí drát a vytvořit tak pohyblivý spoj, jakési třecí ložisko. Můžete tak zkonstruovat třeba houpačku (páku), se kterou jde podniknout netušené projekty. Některé z nich si ještě ukážeme.

Jsou situace, kdy pila ani svěrák nejsou k dispozici a dřevíčko potřebujeme zkrátit. Jste třeba doma, nehodí se dělat větší nepořádek v obýváku. Poradím vám fintu, která sice nekončí tak pěkně, jako pečlivý řez pilkou, ale účel často splní. Použijeme modelářský nůž se zásuvnou (lámací) čepelí. Dá se koupit už za 30 Kč. Těch za 500 Kč by asi bylo škoda. Označte si nejdříve místo řezu, nejlépe z obou stran. Na místo, kde by měl být řez, přiložte druhé dřevíčko. Poslouží nám jako pravítko. Řezem po každé straně dostatečně narušíte povrch dřevíčka a pak ho opatrně zlomíte. Zlomí se poměrně přesně. K lepšímu lomu napomůže, když chytíte dřevíčko blízko u místa zlomu plochými kleštěmi. Většinou vzniknou drobné otřepy ve vnitřní části lomu. Ty snadno odstraníte nožem.

Když spěcháte, ještě rychleji dřevíčko zkrátíte stípačkami. Štípačky použijte jen na "nakousnutí" a pak dřevíčko ulomte.  A máte, co jste chtěli. Pokud hledíte více na parádu nebo chcete nařezat rychle více dřevíček, svěrák, pila a pilník jsou nenahraditelné.