Fotogalerie: Tichošlápek

Tichošlápek

 

Tichošlápek  je velmi tichý robot, proto mu říkáme tichošlápek. Vznikl původně jako replika  Spurt Robot ale během výroby doznal několika úprav. 

SpurtRobot má půvabně jednoduchý podvozek, postavený na nanukovém dřevíčku na které jsou přilepeny dva motorky. Jeden z motorků běží stále, druhý se zapíná pouze, když čidlo není pod čarou. Převody jsou nastaveny tak, že robot stále zahýbá a neustále se odráží od čáry. Místo koleček má podvozek malá ložiska (jdou objednat třeba u Conrada). Díky nim je podvozek tak tichý. Místo převodovky je použita gumička, která přenáší hnací moment přímo z osičky motoru na ložisko. Gumička slouží zároveň jako pneumatika. Žádný velký hnací moment se tak předat nedá, osička motorku je příliš malá ale pro ježdění po rovině to stačí a je to jednoduché.

My jsme pochopitelně nanukové dřevíčko nahradili Dřevíčkem. Trochu jsme upravili i elektroniku. Ta naše je složitější. Místo jednoho čidla obsahuje dvě. Každé hlídá jedno kolo a když se čidlo dostane na čáru, odpovídající kolo se zastaví a tím se podvozek pootočí správným směrem. Pochopitelně pokud čára není dostatečně široká, podvozek se může setrvačností dostat přez čáru a robotek začne bloudit. S příliš ostrými zatáčkami má také problém. Pro tzto případy bz se hodilo více čidelale to už bz robotek nebzl tak jednoduchý.

Druhá varianta elektroniky využívá dálkové ovládání ze starého autíčka. Robotek tak může být řízen na dálku. Bylo bz pěkné obě funkce (dalkové ovládání a autonomní navigace podle čáry) zkombinovat, ale tak daleko zatím nejsme

Video - Tichošlápek sleduje čáru  

Video - Tichošlápek na dálkové ovládání